Pomnik Fryderyka Chopina znajduje się na terenie Łazienek Królewskich. Należy do najbardziej znanych polskich dzieł monumentalnych na świecie.
W 1876 roku powstał pierwszy pomysł na stworzenie monumentu upamiętniającego żywot i twórczość kompozytora. Pierwszymi pomysłodawcami byli członkowie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Z początku myśl nie spotkała się ze szczególną aprobatą władz carskich. Rozmowy kończyły się pustymi obietnicami, a projekt spotkał się z falą krytyki. Rozpoczęto prace nad poprawkami cokołu i elementów wokół pomnika. Jednak i to nie skłoniło Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych do wydania pozytywnej opinii. Budowa monumentu odkładała się w czasie, a kolejne wystosowane pisma do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedłużały realizację. Zniecierpliwiony autor projektu postanowił osobiście przybyć na audiencję do ciotki cara Mikołaja II. Wielka księżna Maria Pawłowska wsparła rzeźbiarza co ostatecznie przyczyniło się do podpisania zgody przez samego władcę Rosji.
Oficjalne oddanie pomnika odbyło się 14 listopada 1926 roku, dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Radość nie trwała długo, ponieważ już w 1940 roku monument został wysadzony i pocięty z rąk okupanta. Materiały zostały przetopione w celach produkcyjnych III rzeszy, a kopie muzealne zniszczone. Udało się jedynie uratować głowę jednej z replik, dzięki odwadze jednego z pracowników.
Sześć lat później podjęto pierwsze prace nad rekonstrukcją pomnika. Sukces zawdzięczamy kompletnej kopii, która została odnaleziona podczas odgruzowań na Mokotowie. Użyto także analizy fotogrametrycznej i fotografii sprzed wojny.
Ludność warszawska ponownie ujrzała go dopiero 11 maja 1958 roku wzbogaconego o napis: "Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców w dniu 31 maja 1940 roku odbuduje Naród. 17-X-1946 r."
Dzieło Wacława Szymanowskiego jest jedynym warszawskim reprezentantem sztuki secesji architektury pomnikowej.
Od maja do września wokół basenu przed pomnikiem zbierają się chętni słuchacze twórczości Fryderyka Chopina.
W tym okresie w każdą niedzielę będzie można posłuchać dwóch koncertów o godz. 12:00 i 16:00, w których wystąpią największe sławy muzyki klasycznej grające utwory na żywo.
Obecnie monument cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów i spacerowiczów oglądających Łazienki Królewskie.
Proszę czekać