Pomnik Syrenki na Powiślu to rzeźba z brązu mierząca 4,5 metra wzniesiona tuż przed II Wojną Światową. Lokalizacja obiektu wzdłuż Wisły jak i sam wygląd posągu nie jest przypadkowy, gdyż ukazuje związek rzeki z Syrenką z legendy o symbolu stolicy.
Rybacy, pływający po wodach Wisły, dobrze wiedzieli o istnieniu syreny, która co noc raczyła ich pięknym śpiewem. Pewnego dnia dwaj z nich postanowili złapać ją dla księcia na Czersku. Udałoby im się to, gdyby nie czarujący śpiew, który nakazał pastuchowi rozwiązać syrenę. Zakochany wieśniak wskoczył do rzeki wraz z syreną i w tym miejscu powstała wioska o nazwie Warszawa, a w herbie w swym dzierży syrenkę.
W czasie wojny pomnik przetrwał ataki okupanta w niemalże nietkniętym stanie. Mimo to w latach osiemdziesiątych doczekał się generalnego remontu. Cokół został zabezpieczony przed patyną i zielonym nalotem, a następnie zaimpregnowany dzięki czemu "Syrenka" nabrała nowego blasku. W tym czasie nieopodal monumentu wzniesiono most saperski imienia "Syreny", który zawdzięcza swoją nazwę pobliskiemu pomnikowi.
"Syrenka" została odnowiona jeszcze dwukrotnie, a ostateczną wersję pomnika wzbogacono o kompleks ławek i stylowych latarni, dzięki którym jest widoczna nawet po zachodzie słońca.
W 2006 roku uhonorowano Warszawę za obronę podczas kampanii wrześniowej stawiając tablicę upamiętniającą nadanie stolicy Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari za bohaterstwo i męstwo w czasie walk. Obecnie można ją zobaczyć na okolicznym placyku.
Dociekliwi turyści mogą zauważyć, że niemalże identyczna kopia figury stoi w Muzeum Powstania Warszawskiego, a jej pierwowzorem jest działaczka - pośmiertnie oznaczona Krzyżem Walecznym - Krystyna Krahelska.
Proszę czekać