Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

  • Otwarte cały rok

Opis

Pomnik Syrenki na Powiślu to rzeźba z brązu mierząca 4,5 metra wzniesiona tuż przed II Wojną Światową. Lokalizacja obiektu wzdłuż Wisły jak i sam wygląd posągu nie jest przypadkowy, gdyż ukazuje związek rzeki z Syrenką z legendy o symbolu stolicy.

Rybacy, pływający po wodach Wisły, dobrze wiedzieli o istnieniu syreny, która co noc raczyła ich pięknym śpiewem. Pewnego dnia dwaj z nich postanowili złapać ją dla księcia na Czersku. Udałoby im się to, gdyby nie czarujący śpiew, który nakazał pastuchowi rozwiązać syrenę. Zakochany wieśniak wskoczył do rzeki wraz z syreną i w tym miejscu powstała wioska o nazwie Warszawa, a w herbie w swym dzierży syrenkę.

W czasie wojny pomnik przetrwał ataki okupanta w niemalże nietkniętym stanie. Mimo to w latach osiemdziesiątych doczekał się generalnego remontu. Cokół został zabezpieczony przed patyną i zielonym nalotem, a następnie zaimpregnowany dzięki czemu "Syrenka" nabrała nowego blasku. W tym czasie nieopodal monumentu wzniesiono most saperski imienia "Syreny", który zawdzięcza swoją nazwę pobliskiemu pomnikowi.

"Syrenka" została odnowiona jeszcze dwukrotnie, a ostateczną wersję pomnika wzbogacono o kompleks ławek i stylowych latarni, dzięki którym jest widoczna nawet po zachodzie słońca.

W 2006 roku uhonorowano Warszawę za obronę podczas kampanii wrześniowej stawiając tablicę upamiętniającą nadanie stolicy Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari za bohaterstwo i męstwo w czasie walk. Obecnie można ją zobaczyć na okolicznym placyku.

Dociekliwi turyści mogą zauważyć, że niemalże identyczna kopia figury stoi w Muzeum Powstania Warszawskiego, a jej pierwowzorem jest działaczka - pośmiertnie oznaczona Krzyżem Walecznym - Krystyna Krahelska.

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 03.01.2020, 14:57

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Pomnik Syrenki na Powiślu
Pomnik
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 20 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook