Misja Teatru Syrena
W oparciu o światowy dorobek nurtu, ale też tradycję własną i miasta Warszawy, budować żywy i nowoczesny teatr muzyczny. Być teatrem przyjaznym widzom. Odpowiadać na wezwania współczesności. Dbać o najwyższy poziom artystyczny repertuaru. Równać do najlepszych.
Historia Teatru Syrena
Teatr Syrena został założony w 1945 roku w Łodzi przez satyryka Jerzego Jurandota. W 1948 roku teatr przeniósł się do stolicy i zajął lokal po przedwojennej ujeżdżalni przy ulicy Litewskiej 3, gdzie mieści się do dzisiaj.
Teatr Syrena powstał jako Spółdzielnia Pracy Aktorów, w 1951 roku został upaństwowiony, a od 1999 roku podlega stołecznemu samorządowi. W skład pierwszego zespołu weszła grupa legendarnych artystów wywodzących się z przedwojennych kabaretów warszawskich: Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska. Szybko dołączyły do nich inne gwiazdy: Loda Halama, Helena Grossówna, Kazimierz Krukowski. Teatr Syrena próbował kontynuować w nowej rzeczywistości styl rozrywki z dwudziestolecia międzywojennego. Dbali o to Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska, autorska spółka Zdzisław Gozdawa-Wacław Stępień, Witold Filler, Zbigniew Korpolewski i Ryszard Marek Groński. Dla Teatru Syrena pisali twórcy tak wybitni jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Konstanty Ildefons Gałczyński. Tutaj debiutowali Sławomir Mrożek i Stanisław Tym. Od początku Teatr Syrena prowadził dwie linie repertuarowe. Z jednej strony widowiska o charakterze kabaretu satyryczno-rewiowego, a z drugiej – klasyczne i współczesne komedie muzyczne oraz farsy autorów polskich i obcych.
Obecny dyrektor, Jacek Mikołajczyk, pragnie przekształcić Teatr Syrena w nowoczesny teatr muzyczny nastawiony na szeroką publiczność. Spektaklem inaugurującym był musical "Czarownice z Eastwick", którego premiera odbyła się 3 marca 2018 roku.
Z Teatrem Syrena w ciągu ponad sześćdziesięciu lat jego istnienia związali się wybitni artyści: Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Hanka Bielicka, Zofia Czerwińska, Teresa Lipowska, Kazimierz Brusikiewicz, Edward Dziewoński, Roman Kłosowski, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński.
Występowali tutaj również artyści młodszego pokolenia: Anna Dereszowska, Hanna Śleszyńska, Krystyna Tkacz, Magdalena Wójcik, Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Justyna Steczkowska, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Piotr Szwedes, Tomasz Sapryk, Artur Andrus, Zbigniew Zamachowski i wielu innych.
Proszę czekać