Dodaj do obserwowanych

Pałac Kultury i Nauki

Warto zobaczyć

Ważne informacje

  • Teraz: zamknięte.

Opis

Pałac Kultury i Nauki to budynek, który bezsprzecznie kojarzony jest z Warszawą. Łączy zadanie lokalu usługowo-biurowego z tarasem widokowym udostępnianym turystom. Jego architektura łączy style socrealizmu i popularnego w swoim czasie - historyzmu.

Pomysłodawcą budowli był Józef Stalin, a projektantem Lew Rudniew. Budowę zaczęto od wyznaczenia jej wysokości. Do pomocy użyto samolotu z zaczepionym balonem, który stopniowo się wznosił. Strona rosyjska i polska dyskutowała jak wysoko ma się wznieść czubek iglicy. Ostatecznie zgoda zapadła przy 230 metrze (obecnie na 237 metrze). Plac budowy otwarto 2 maja 1952 roku. Pracowało na nim 3,5 tys. rosyjskich i 4 tys. polskich robotników. Zagraniczni pracownicy mieli zapewnione lokale, stołówkę, rozrywkę w postaci kina, szpital, przedszkole i żłobek. Po śmierci J. Stalina ogłoszono konkurs na realizację pomnika ku jego czci. Nie przyniosło to jednak zadowalających rezultatów, a rzeźba nigdy nie powstała. Budowę zakończono 22 lipca 1955 roku.

Ciekawostką jest, że bardzo podobny projekt obiektu został przedstawiony już przed II Wojną Światową o nazwie "Wieża Niepodległości", której autorem był Juliusz Nagórski.

Obecnie budynek ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla jednych jest symbolem Warszawy, a dla drugich symbolem radzieckiej dominacji nad Polską. Każdy jest jednak zgodny w przekonaniu, że wygląd Pałacu Kultury i Nauki stał się charakterystyczną cechą dla stolicy Polski.

Zwiedzający mają możliwość podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego na 114 metrze. Kasy czynne są codziennie od godz. 10:00 do godz. 20:00. Dla nocnych marków przewidziano możliwość wjazdu na górę nocą: od maja do września, w każdy piątek i sobotę od godz. 20:00 do godz. 23:30.

Zwiń Czytaj więcej

Główne cechy

Zwiń Zobacz wszystkie (0)

Lokalizacja

Warszawa, pl. Defilad
Pokaż mapę

Masz dodatkowe pytania?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat tej oferty, skontaktuj się z Organizatorem.

Wyślij wiadomość do przedsiębiorcy
Organizator zwykle odpowiada w ciągu 24h
Ukryj dodatkowe informacje o atrakcji Pokaż dodatkowe informacje o atrakcji
Telefon:
22656…
  • nieczynne
  • nieczynne
  • nieczynne
  • nieczynne
  • nieczynne
  • nieczynne
  • nieczynne
Data ostatniej aktualizacji: 03.01.2020, 14:57

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Pałac Kultury i Nauki
Warto zobaczyć
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook