Pomnik Bohaterów Getta mieści się w symbolicznym miejscu najcięższych walk podczas powstania w getcie warszawskim. Wybudowany został z inicjatywy Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Stworzenie projektu architektonicznego zlecono Leonowi Suzinowi.
Pierwszy pomnik składa się z dwóch części:
Obie części zostały wykonane z czerwonego piaskowca na znak przelanej krwi. Ich charakterystyczny kształt także nie został przypadkowo wybrany, gdyż symbolizuje włazy do kanałów, którymi przeciskali się żydzi podczas powstania. Pomnik został odsłonięty 16 kwietnia 1946 roku.
Niedługo później podjęto decyzję o wykonaniu drugiego, większego monumentu. W piątą rocznice wybuchu powstania przedstawiono dwie płaskorzeźby. Jedna z nich przedstawia zryw w 1943 roku - postacie stoją w płomieniach, a ich twarze ukazują pogardę dla wroga - zatytułowana "Walka" . Druga z kolei nosi tytuł "Pochód na zagładę", która przedstawia kobiety, starców i dzieci idące na śmierć. Płaskorzeźbę zdobią menory wykonane z kamienia.
7 grudnia 1970 roku przed pomnikiem ukląkł kanclerz RFN Willy Brandt, co zinterpretowano jako żal za zbrodnie popełnione przez naród niemiecki. Jego imieniem nazwano okoliczny skwer i postawiono rzeźbę jego podobizny.
W 2013 roku zakończono budowę pobliskiego Muzeum Żydów Polskich, które ma bezpośredni związek ze znaczeniem pomnika.
Proszę czekać