Barbakan w Warszawie to XVI wieczna fortyfikacja wchodząca w skład murów obronnych miasta. Wyjątkowy wygląd zawdzięcza ceglanej zabudowie oraz stylowi gotyku mazowieckiego, który przyciąga turystów z całej Europy. Obie Baszty zostały wsparte na filarach umieszczonych na dnie suchej fosy. Brama wjazdowa nie stoi centralnie prosto względem ulicy, żeby utrudnić wrogom przedostanie się do środka. Budowla obronna już zaraz po zakończonej budowie w 1548 r. została okrzyknięta przestarzałą i nie spełniającą swoich funkcji, dlatego w XVIII wieku została częściowo rozebrana.
W czasie II Wojny Światowej budowla została zniszczona, a po wojnie zrekonstruowana na wzór dawnych planów miasta Warszawy. W 1983 r. odkryto Bramę Krakowską i rozpoczęto generalne prace konserwatorskie, które zakończyły się dopiero w 2008 r. Wróciwszy do dawnej świetności stała się docenianym zabytkiem Warszawy i miejscem odpoczynku dla turystów.
Wzdłuż murów obronnych rozciąga się ulica wyłożona kamieniem z wieloma ławkami na których można schronić się przed słońcem w cieniu okolicznych drzew.
Ruiny murów są atrakcją dla dzieci, które z pomocą rodziców spoglądają na ogrody rozciągające się wzdłuż suchej fosy przez małe okienka służące niegdyś ostrzeliwaniu atakującego wroga.
Na Barbakanie możemy spotkać okolicznych artystów sprzedających swoje dzieła m.in. przedstawiające wiecznie tętniącą życiem Warszawę.
W okresie letnim na jego murach organizowane są wystawy np. wystawa "A jednak jest Warszawa!!!" i stała wystawa Muzeum Warszawy poświęcona Staremu Miastu.
Proszę czekać