Rynek Starego Miasta był miejscem spotkań, manifestów, wygłoszeń politycznych, ale także służył ludziom w celach handlowych. W jego centralnej części do 1817 roku stał ratusz, a od północnej części jego murów pręgierz, klatka oraz kuna służące do przetrzymywania skazanych więźniów i ich publicznych egzekucji. Taki los spotkał np. Konstantego Kotowskiego za zabicie w 1662 r. hetmana polnego W. Gosiewskiego oraz także w 1794 r. przywódcę konfederacji targowickiej. W miejscu gdzie dawniej był ratusz obecnie stoi wodotrysk z posągiem Syreny.
Po pożarze kamienic w 1607 roku odbudowano je w nowym stylu gotyckim nawiązującym do wyglądu z Europy zachodniej. W takim stanie przetrwały aż do czasu zagłady w 1944 roku. Później podjęto się rekonstrukcji kamienic na kształt tych sprzed wojny. Ostateczny remont wykonano w 2016 roku, odnawiając fasadę i zaopatrując budynki w tzw. sanitariaty.
Następnie nazwano każdą ze stron rynku nazwiskami zasłużonych działaczy Warszawy, a każdej z kamienic przydzielono odrębny numer i nazwę. Bujna kolorystyka budowli i gotycki wygląd wprowadza niedzielnych spacerowiczów w historyczny świat.
Obecnie Rynek Starego Miasta jest popularnym miejscem odwiedzin turystów. Można na nim zobaczyć m.in.: Pomnik Syrenki Warszawskiej, Stare Kamienice oraz ulice Starego Miasta. Znajdują się na nim także liczne restauracje, kawiarnie i kramiki z pamiątkami.
Na placu w sezonie letnim odbywają się koncerty i pokazy, a w sezonie zimowym otwierane jest lodowisko z wypożyczalnią łyżew.
Proszę czekać