Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

  • Otwarte cały rok

Opis

Plac Zamkowy to miejsce gdzie dawniej stały budynki gospodarcze i Brama Krakowska. W 1818 roku rozpoczęto prace nad jego budową. Niedługo później stał się miejscem samosądów, manifestacji i egzekucji. W 1861 roku dokonano tam mordu ludności cywilnej, a także odbył się przemarsz Armii Rosyjskiej dowodzonej przez gen. Chrulewa. Obiekt przeszedł ciężką próbę również w czasie II Wojny Światowej, kiedy został zniszczony podczas Powstania Warszawskiego oraz przed wycofaniem się wojsk okupacyjnych. Na placu 3 maja 1982 roku doszło do manifestacji, którą władze brutalnie stłumiły. Na szczęście to koniec przykrych wydarzeń, które miały miejsce na kamieniach Placu Zamkowego. Rada miasta odbudowała obiekt na wzór dawnych planów architektonicznych, a w 2015 r. go zrewitalizowała, a efekt tego przedsięwzięcia widzimy po dziś dzień.

Obecnie Plac Zamkowy jest miejscem spotkań ludzi i kultu historycznych wydarzeń. Odbywają się na nim liczne zgromadzenia m.in.: imprezy noworoczne, pokazy , koncerty, uliczne sztuczki. Miejsce to przyciąga turystów z uwagi na wspaniały widok na Zamek Królewski, stare kamienice w stylu gotyckim oraz część starych murów obronnych.

Plac Zamkowy jest początkiem Traktu Królewskiego, który biegnie ulicą Krakowskie Przedmieścia i Nowy Świat kończąc swoją trasę na Łazienkach Królewskich.

Uwagę przyciąga także kolumna Zygmunta III Wazy wzniesiona w 1644 roku. Dwukrotnie odrestaurowany w 1887 r. i 1931 r. oraz odnowiony w 1949 r. monument stał się nieoficjalnym symbolem Warszawy i jednym z najchętniej fotografowanych pomników stolicy.

Turyści mogą spotkać uczestników popularnych programów takich jak np. You Can Dance, X Factor czy The Voice of Poland, którzy umilając chwile spacerowiczom wykonują swoje dzieła artystyczne. 

A czy Ty już masz zdjęcie ze Stadionem Narodowym w tle? Z nad tunelu Trasy W-Z rozciąga się panorama na prawą stronę miasta z widocznym Stadionem Narodowym.


Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Warszawa, pl. Zamkowy
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 03.01.2020, 14:57

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Plac Zamkowy
Zabytek
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook