Pałac Prezydencki to największy pałac w Warszawie, który od 1994 roku do chwili obecnej pełni funkcję siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 1918-1939 budynek był przeznaczony dla Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów. Zabytkowy pałac był wielokrotnie restaurowany i przebudowywany. Swój aktualny wygląd zyskał już w pierwszej połowie XIX wieku.
Pałac Prezydencki wraz z upływem czasu nie tylko zmieniał budowę, ale również swoje nazwy. Kolejno był znany jako Pałac: Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski oraz Rady Ministrów.
Pałac jako pierwszy w Warszawie posiadał ogród w stylu włoskim, który rozciągał się aż do Wisły. Początkowo była to budowla barokowa, która rozpoczęła się na polecenie hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego już około 1643 roku.
Przez stulecia pałac był miejscem częstych zgromadzeń publicznych, uczt, balów, a także przedstawień teatralnych oraz widowisk. Podczas insurekcji kościuszkowskiej znajdował się tam szpital wojskowy. Natomiast w 1918 roku odbył się tam pierwszy publiczny koncert młodego Fryderyka Chopina.
Po powstaniu listopadowym pałac nie był już jednym z ważniejszych miejsc w stolicy, gdyż siedzibą namiestników Królestwa Polskiego stał się Zamek Królewski.
W połowie XIX wieku w pałacu wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył główny korpus budynku. Odbudowa pałacu trwała 4 lata i zakończyła się sukcesem.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pałac stał się prawowitą siedzibą premiera wraz z rządem.
Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku oraz w trakcie trwania II wojny światowej rezydencja nie została zniszczona.
Obecnie pałac jest wykonany w stylu klasycystycznym, posiada ogród z pięcioma tarasami oraz fontannę z neobarokowym basenem.
Przez wiele dekad budowla była odnawiana i przekształcana względem powszechnie panujących wzorców. Odbyła się tam niejedna ważna konferencja, na przykład podpisano tam Układ Warszawski, miały miejsce obrady Okrągłego Stołu oraz została ustanowiona Konstytucja RP.
Na budynku widnieją pamiątkowe tablice, m.in. tablica upamiętniająca wydarzenia powiązane z katastrofą smoleńską w 2010 roku.
Przez pałacem usytuowany jest pomnik konny księcia Józefa Poniatowskiego.
Proszę czekać