Nikt w Unii Europejskiej nie traktuje osób LGBT+ gorzej niż Polska*. Co więcej Nastawienie Polek i Polaków do osób z doświadczeniem migranckim bądź uchodźczym jest coraz mniej przychylne.
Jak uchodzić z kraju, w którym panuje wojna, do kraju, w którym homofobia ma się tak dobrze? Jak dziś czują się osoby queerowe, które wyemigrowały tu z Ukrainy, Białorusi czy Rosji?
W koncercie performatywnym „Queer not from here” pytamy o próby ułożenia swojego życia w obcym świecie na nowo – i całkiem po swojemu.
Na podstawie rozmów z osobami z doświadczeniem migranckim i queerowym powstał spektakl, w którym gęsto od obrazów, zapachów i powidoków z granicy i dalszej podróży wgłąb Polski. W muzycznej formie próbujemy znaleźć akt wspólnotowy i uchwycić miłosny gest wobec drugiego człowieka, ale też ujarzmić wrogie postawy. Dla twórczyń spektaklu niemniej ważne jest również pytanie: jak bardzo opowiadana historia może być o nas, bez zawłaszczania czyjejś opowieści? Czy to w ogóle może być historia o nas?
„QUEER NOT FROM HERE”
występują: Dorota Glac, Panilas
osoby z nagrań wideo: Shaberdi Omarov, Odarka Nizhna, Palina Nimaeva
reżyseria: Pamela Leończyk
dramaturgia: Daria Sobik
muzyka: Panilas
scenografia: Tatsiana Dzivakova
asystentka reżyserki: Polie Nimaeva
produkcja: TERAZ POLIŻ, Monika Balińska
*W 2023 roku czwarty rok z rzędu Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród państw Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe o osobach LGBT+ publikowanego z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia przeciwko Homo-, Bi-, Transfobii (17 maja).
Proszę czekać