Spektakl muzyczny Teatru Klasyki Polskiej inspirowany życiem i twórczością Zbigniewa Herberta w setną rocznicę urodzin poety, oparty na zestawieniu esejów ze zbioru „Barbarzyńca w ogrodzie”, literackiej podróży do świata kultury, w której przewodnikiem jest sam autor, z pięknem i harmonią opisywanych przez niego dzieł kultury śródziemnomorskiej oraz z wybranymi utworami poetyckimi.
Barbarzyńca w ogrodzie otwiera przed odbiorcą świat wspaniałych dzieł sztuki, o których poeta pisze z ogromną erudycją i wrażliwością. Przenikliwie oddaje istotę pracy twórczej malarzy, ale i budowniczych wielkich katedr, ukazując ich czasy i miejsca, których genius loci poeta stara się uchwycić. Narratorem esejów jest tytułowy „barbarzyńca”), człowiek pewnie poruszający się w świecie sztuki, zainteresowany przy tym nie tylko dawnym malarstwem i architekturą, ale także zmysłowym odbiorem widoków, zapachów i smaków. Pielgrzym, świadomy, wyedukowany odbiorca, powracający do kraju, w którym te „pocztówki” podróży, mają swój cel: przywołanie porządku i harmonii, na której zbudowana jest kultura Europy w czasach, kiedy przywoływanie podstawowych wartości „wprost” było niemożliwe. Herbert odnajduje „moralną stałą” w tradycji grecko-rzymskiej, w fundamentach Europy, od której Polska oderwana została wyrokiem historii.
Jaki Barbarzyńca w ogrodzie ukazuje się naszym oczom dziś? Mamy w nim dokonaną przez „wydziedziczonego” próbę odzyskania tego, z czego go okradziono, przywrócenia mu jego wielkiej ojczyzny w ogrodzie Europy. Herbert czyni nas wszystkich „panami tradycji”, władnymi z niej wybierać. Pisząc o sztuce, o wolności i zniewoleniu, Herbert pisze o Polsce swoich czasów, o sobie i przede wszystkim o nas.
Reżyseria: Karolina Labahua
Obsada: Lidia Sadowa, Dariusz Kowalski, Jarosław Gajewski.
Czas trwania 90 min.
Proszę czekać