Zapraszamy na spektakl w wykonaniu Mozaiki oraz warsztaty “Skarby Afryki” prowadzone przez Ankę Olej – Kobus i Krzysztofa Kobusa.
O spektaklu:
W każdej podróży jest ten pierwszy krok, decyzja o ruszeniu w nieznane. Dla dziecka, które stopniowo oswaja świat, w sposób szczególny wszystko jest nowe,a każdy dzień – niczym podróż pełna przygód. Ostatecznie każdy z nas ma też swoją Afrykę – ląd do odkrycia…
Zapraszamy Was do żywiołowej, muzycznej podróży śladami wybitnego podróżnika związanego z Poznaniem – Kazimierza Nowaka. Poznamy bliżej postać tego pioniera polskiego reportażu, który samotnie przebył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując około 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem.
Kolejne punkty naszej wędrówki po kontynencie afrykańskim wyznaczą autorskie piosenki Przemka Mazurka oraz fragmenty listów Kazimierza Nowaka.
Ruszając w podróż, nie jesteś sam, masz wokół siebie przewodników, możesz zaufać drodze i… postawić pierwszy krok. W stronę swoich marzeń, w stronę tego, co nowe, w stronę podróży bliskiej i dalekiej – jak ta do Afryki.
„Wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone. Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, zupełnie bezbronny, nieposiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent, i to w czasach gdy Europa zaczynała dopiero
odkrywać Trzeci Świat i jego mieszkańców.
Tylko ktoś, kto zna te rejony, gdzie podróżował Kazimierz Nowak, i sposób w jaki to zrobił, może
docenić to bohaterstwo połączone z niezwykłą skromnością. On się nie chwalił, on po prostu opisywał, co widział”.
Ryszard Kapuściński o Kazimierzu Nowaku – wypowiedź miała miejsce 25 listopada 2006r. podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej, znajdującej się w holu Dworca Kolejowego Poznań Główny.
Warsztaty: Skarby Afryki
Afryka to kontynent niebywale ciekawy i różnorodny. Podczas warsztatów poznamy mieszkańców i przyrodę Afryki. Ubierzemy tradycyjne stroje, dotkniemy lokalnej biżuterii (z koralików i strusich jaj), nauczymy się kilku słów w suahili (i spróbujemy czy uda się nam wymówić coś w języku mlasków!), poznamy brzmienie kilku instrumentów. Dotkniemy kolców akacji i piasku z pustyń: Sahary oraz Namib. Poznamy też symbolikę sekretnych znaków adinkra i kente z Ghany i dowiemy się gdzie mieszkają Masajowie, Buszmeni oraz panie Herero chodzące w sukniach do ziemi, jak królowe. Odkryjemy też sekrety kilku afrykańskich zwierząt. To będzie spotkanie, które pokaże wam jak niezwykle ciekawym kontynentem jest Afryka!
Bilety: 25 zł, dostępne od 17.03 w kasie BOK i online.
Dla dzieci od 5 lat.
Proszę czekać