Polska Wódka
jest nie tylko naszym dobrem i dziedzictwem narodowym oraz jednym z nieodłącznych atrybutów polskości na świecie. To również bardzo ważny element polskiej kultury, który od wieków towarzyszy Polakom podczas celebracji ważnych chwil. Celem powstania Muzeum Polskiej Wódki jest stworzenie przestrzeni, w której w jednym miejscu zaprezentujemy jej wyjątkową historię. W atrakcyjny i nowoczesny sposób przybliżymy zwiedzającym proces jej powstawania, surowce, z których jest produkowana i wreszcie walory smakowe.
Na zwiedzającego po przekroczeniu progu Muzeum Polskiej Wódki czekać będą interaktywne ekspozycje, prezentacje i projekcje, opowiadające historię rozwoju technologii wytwarzania wódki na przestrzeni wieków, a także wiele informacji i ciekawostek związanych z jej wpływem na kształtowanie się polskiej kultury oraz międzynarodową renomą Polskiej Wódki.
Wiedza merytoryczna to jednak nie wszystko. Możliwość degustacji Polskich Wódek w specjalnie zaadaptowanej przestrzeni gastronomiczno-usługowej będzie stanowić doskonałe uzupełnienie tego, czego zwiedzający dowiedział się podczas wizyty w Muzeum.
Inicjatywie Muzeum patronuje Stowarzyszenie Polska Wódka. Autorem stałej ekspozycji jest pracownia architektoniczna Nizio Design International, a logotyp i identyfikację wizualną przygotował artysta-plastyk – Andrzej Pągowski.
Budynek
Muzeum Polskiej Wódki znajduje się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser. Nie jest to lokalizacja przypadkowa. Niegdyś, na powierzchni 50 tys. m², pomiędzy ulicą Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską, wznosił się kompleks neogotyckich budynków, w których mieściła się Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”. To właśnie tutaj rozlewano takie flagowe marki polskich wódek, jak Luksusowa i Wyborowa.
Obecnie, teren Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” jest z sukcesem rewitalizowany i już wkrótce stanie się niezwykle klimatycznym i ważnym punktem na kulturalno-biznesowej mapie Warszawy. Miejscem, w którym wielowiekowa tradycja Polskiej Wódki spotka się ze współczesnością, i które będzie stanowić nowoczesną, autentyczną wizytówkę Warszawy.
Wystawy
Główna ekspozycja Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji, czyli miejscu, w którym wódka zyskuje swój niepowtarzalnych charakter i krystalicznie czysty smak. Zwiedzający odkryją lokalną tradycję produkcji i przekonają się o światowej renomie, jaką zyskała Polska Wódka.
Odwiedzający mają okazję poznać wirtualną pracownię średniowiecznego alchemika, rozgościć się w szlacheckim dworze i zobaczyć miejsce pracy gorzelnika. Dowiedzą się również, jaką funkcję pełniła wódka w wielkiej polityce czy wreszcie odkryją tajniki pracy barmana „od kuchni”.
Goście na zakończenie wizyty w Muzeum mogą nabyć upominki związane z działalnością Muzeum, a przede wszystkim najlepsze polskie wódki. Sympatyków degustacji powita również stylowa restauracja. Odwiedzający, bogaci w wiedzę i umiejętności zdobyte w Muzeum, z pewnością jeszcze bardziej docenią wszystkie walory prawdziwej Polskiej Wódki.
Proszę czekać